Home / Genel / Kaitag- Kayıtag – KAYI DAĞI ilçesinde – Pamuk üzerine ipek işlemeli Türk el sanatı

Kaitag- Kayıtag – KAYI DAĞI ilçesinde – Pamuk üzerine ipek işlemeli Türk el sanatı

Kaitag Dağıstan’daki dağlarda küçük bir ilçedir.
Aslında iki köyden oluşmaktadır ve muhtemelen toplam nüfusu 7000 kişi vardı.
Muhteşem ipek nakış 20. yüzyılın başlarında en az 17. yüzyıllarda üretildi.
Alışılmadık olan işlemeli Kaitag tekstil sanat formu, ağırlıklı olarak (Darginler)Targinlerin yaşadığı Dağıstanın Kaitag ilçesinde görülmektedir .
Kaitag tekstil, basit bir yapıya sahiptir, pamuk zemin üzerinde ipek nakış işlemedir .
Tasarımlar, klasik tarzında genellikle Safevi tamgalıdır, bazen atlı ve av sahneleri vardır.
Yaşayan örnekler çoğunlukla 17. ve 18. yüzyıllara aittir.
Bu nakışlar düğün, cenaze, ve beşik için ziynet yerel kullanım için yapılmıştır.
Geleneksel Kaitag nakış sanatı Sovyet egemenliği altında damgalanmıştır.

kaitag kayıdağ

Kaitag – Kayıdağ

Bir grup bir gelin Çeyizi’ni sarmak için kullanılmıştır. Bunlar genellikle açıkça oldukça düzenli dizilerde madalyonlar, kafesler ve çiçek cihazlarla, Osmanlı tekstil türetilen tasarımları vardır.

İkinci bir grup minder misafirler için kapakları veya ölenin yüzünü örtmek için ya da, cenaze törenlerde kullanılmıştır. Ölü yüzünü kaplayan görünüşte yerel kültürün önemli bir gelenek olduğunu ve bir türkü ağıt içerir “Ben ölü olduğumda yüzüme kapsayacaktır?” Bu gruba atanan Nakış genellikle atları görüntüleri içerir, muhtemelen bir mod kozmik haritalar olarak yorumlanır öbür ve düzenleri ruhunu taşımak için.

Üçüncü grup, kötü niyetli nazarın dikkatini dağıtmak ve bebeklerden nazarı uzak tutmak, onu yönlendirmek için bir bebeğin beşiğinin başının üzerinde kullanıldı.

Bu gruptaki görüntüler, güneş işaretleri, fantastik hayvanlar ve stilize gözleri içerir, parlak renkler çok sayıda kullanır.
İki büyük kırmızı ejderha ve burada gösterilen parça birçok zoomorfik formları arasında iki altın sarısı kuş gibi görünmektedir.
Merkezi elemanı oluşturmak konsantrik oval bir güneş işareti olabilir ve çok sayıda beyaz noktalar, gece gökyüzünde yıldızları anımsatır.

kaitag kayıdağ ipek işleme

Kaitag – Kayıdağ ipek işleme

Kaitag textiles are an unusual embroidered textile art form from the Kaitag district of southwest Daghestan, Russia, inhabited mainly by Dargins. Kaitag textiles are of simple construction, being laid and couched silk-floss embroidery on a cotton ground. The designs are often in the style of classical Safavid Persian art, sometimes illustrating horsemen and hunting scenes. Abstract Kaitag designs have been compared to those of Matisse and Paul Klee, though it is unlikely that either artist ever saw a Kaitag textile. Surviving examples are mostly from the 17th and 18th centuries. These embroideries were apparently made for local use in weddings, funerals, and for cradle trappings.The traditional Kaitag art of embroidery was reportedly stamped out under Soviet rule.

About antikor