Download Free FREE High-quality Joomla! Designs • Premium Joomla 3 Templates BIGtheme.net
Home / Genel / Eski Edirne Asfaltı

Eski Edirne Asfaltı

İlk yapım tarihi bilinmeyen Eski Edirne Asfaltı  Tem otoyolu yapılmadan önce Edirne-İstanbul şehirler arası ve ülkeler arası motorlu taşıtlar yolu olarak hizmet vermiş ve halende bu görevini sürdürmektedir..

edirne-istanbul

Resimde görülen bu antik araçlar çok uzun zaman insan taşımacılığı yapmışlardır, dönemin ihtiyaçlarına göre yolcu yüklerinde hayvanlarda taşınmıştır.

Yurt dışından Edirne’ye ve Edirne’den İstanbul Sirkeciye kadar uzanan bu yol Eski Edirne Asfaltı olarak anılmış olmasına rağmen zamanla birçok bölümün cadde olarak yenilenmiş ve yeni isimler almıştır.

 

3 Sultangazi  Eski Edirne asvaltı ve kervan yolları

Bu harita  1940 lı yıllarda Sultanın Çiftliği dönemindeki yolları göstermektedir, sultanın çiftliğinin çiftlik olarak kuruluş dönemindeki yönetim ve yerleşim yapıları  antik kervan yolları güzergahındadır, Eski Edirne Asfaltının Çiftliğin kuruluşundan sonra oluştuğunu düşünmekteyiz.

Sultanın çiftliği iken  66 kişinin 110 hisseli bölünme ile satın aldıkları çiftlik arazisi iletişim sebebi ile Eski Edirne Asfaltı üzerinde iki taraflı parselasyon yapılarak yerleşim haline getirilmiştir.

About antikor